CDQ2A40-200DCMZ-X271
Product ID:393187
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-200DCMZ-X271
Key Features
  • 1Double-acting design ensures efficient bidirectional operation for versatile applications.
  • 2Built-in magnet enables easy integration with auto switches for position detection.
  • 3Fluoro rubber seals provide superior durability and resistance to harsh environments.
  • 440mm bore size and 200mm stroke deliver reliable performance for industrial automation.
  • 54-sided auto switch mounting groove offers flexible sensor placement options.
Product Details
CDQ2A40-200DCMZ-X271
Made To Order
Fluoro Rubber Seals
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 200 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm