CDQ2A40-250DCZ-M9BWSDPC
Product ID:392807
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-250DCZ-M9BWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation in automation systems.
  • 2Double-acting design ensures efficient movement in both extending and retracting strokes.
  • 4Rubber bumper cushioning reduces impact noise and vibration, enhancing durability.
Product Details
CDQ2A40-250DCZ-M9BWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 250 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm