CDQ2A40-25DMZ-P3DWASC-XC35
Product ID:393077
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-25DMZ-P3DWASC-XC35
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 25mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Magnetic field-resistant auto switch with 2-color indicator for reliable operation.
  • 4Rod end male thread (M) for easy installation and compatibility.
  • 5Includes coil scraper (XC35) for enhanced durability and maintenance.
Product Details
CDQ2A40-25DMZ-P3DWASC-XC35
Made To Order
With Coil Scraper
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm