CDQ2A40-300DCMZ-M9PAZ
Product ID:393156
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-300DCMZ-M9PAZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 340mm bore size and 300mm stroke for robust performance in industrial settings.
  • 4Water-resistant auto switch with a 2-color indicator for reliable feedback.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible installation options.
Product Details
CDQ2A40-300DCMZ-M9PAZ
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm