CDQ2A40-300DCZ-M9BWL
Product ID:392850
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-300DCZ-M9BWL
Key Features
  • 1Double-acting design ensures efficient and reliable operation in both directions.
  • 2Built-in magnet enables easy integration with auto switches for position detection.
  • 340mm bore size and 300mm stroke provide optimal force and movement for industrial applications.
  • 5Rubber bumper cushioning reduces impact noise and extends cylinder lifespan.
Product Details
CDQ2A40-300DCZ-M9BWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm