CDQ2A40-300DCZ-M9BWSDPC
Product ID:392803
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-300DCZ-M9BWSDPC
Key Features
  • 1Double-acting design ensures efficient operation in both directions for versatile applications.
  • 2Built-in magnet enables easy integration with sensors for precise position detection.
  • 340mm bore size and 300mm stroke provide optimal force and movement for industrial tasks.
  • 4Pre-wired auto switch with 2-color indicator simplifies installation and monitoring.
  • 5Rubber bumper cushioning ensures smooth and quiet operation, reducing wear and tear.
Product Details
CDQ2A40-300DCZ-M9BWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm