CDQ2A40-30DCZ-M9BS
Product ID:392771
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-30DCZ-M9BS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 240mm bore size and 30mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 4Rubber bumper included for shock absorption and durability.
  • 5Compact and lightweight design for easy integration into automation systems.
Product Details
CDQ2A40-30DCZ-M9BS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm