CDQ2A40-30DZ-M9B-XC9
Product ID:392952
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-30DZ-M9B-XC9
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 240mm bore size and 30mm standard stroke for robust performance.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable operation.
  • 4Adjustable stroke cylinder for flexible application needs.
  • 5Durable construction with both ends tapped style for secure mounting.
Product Details
CDQ2A40-30DZ-M9B-XC9
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Retraction Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm