CDQ2A40-35DMZ-F79WSAPC
Product ID:384289
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-35DMZ-F79WSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 35mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Pre-wired solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Rod end male thread (M) for secure and flexible mounting options.
  • 5Durable construction with Rc/M thread ports for reliable pneumatic performance.
Product Details
CDQ2A40-35DMZ-F79WSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm