CDQ2A40-50DZ-XC89
Product ID:393036
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-50DZ-XC89
Key Features
  • 140mm bore size for robust performance in industrial applications.
  • 2Double-acting design ensures efficient bidirectional operation.
  • 34-side auto switch mounting groove for flexible sensor placement.
  • 4Standard 50mm stroke suitable for precise motion control.
  • 5Durable S45C rod material for long-lasting reliability.
Product Details
CDQ2A40-50DZ-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm