CDQ2A40-5DMZ-M9BV
Product ID:384418
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-5DMZ-M9BV
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Compact 5 mm standard stroke ideal for limited-space applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable operation (DC10~28V).
  • 4Rod end male thread (M) for easy installation and compatibility.
  • 5Durable construction with Rc/M thread ports for secure pneumatic connections.
Product Details
CDQ2A40-5DMZ-M9BV
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm