CDQ2A40-75DCMZ-F7BVL
Product ID:300926
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-75DCMZ-F7BVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 75mm standard stroke for robust performance.
  • 3Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 5Compatible with DC10~28V, offering versatile voltage options for various applications.
Product Details
CDQ2A40-75DCMZ-F7BVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm