CDQ2A40-75DCMZ-XC2
Product ID:393183
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-75DCMZ-XC2
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 240mm bore size with 75mm standard stroke for reliable performance.
  • 3Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 4Extended rod end by 10mm (XC2 option) for customized applications.
  • 5Compatible with auto switches on multiple sides for versatile automation setups.
Product Details
CDQ2A40-75DCMZ-XC2
Made To Order
Length of Rod End Extended By 10 mm (Foot Style, Rod Side Flange Only)
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm