CDQ2A40-75DZ-F7BVL-XC35
Product ID:300916
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-75DZ-F7BVL-XC35
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 2Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 340 mm bore size and 75 mm stroke for robust performance in automation tasks.
  • 4Includes coil scraper (XC35) for enhanced durability and maintenance efficiency.
  • 5Versatile mounting options with both ends tapped style for flexible installation.
Product Details
CDQ2A40-75DZ-F7BVL-XC35
Made To Order
With Coil Scraper
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm