CDQ2A40-75DZ-XC6
Product ID:301025
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-75DZ-XC6
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 75mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 3Stainless steel retaining ring, piston rod, and rod end nut for enhanced durability.
  • 4Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor installation.
  • 5Both ends tapped style for versatile mounting options in various setups.
Product Details
CDQ2A40-75DZ-XC6
Made To Order
Retaining Ring,Piston Rod,Rod End Nut Made of Stainless Steel
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm