CDQ2A40-90DZ-A93L
Product ID:384230
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2A40-90DZ-A93L
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Durable both ends tapped mounting style for secure installation.
  • 3Reed auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V/AC100V compatible).
  • 440mm bore size and 90mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2A40-90DZ-A93L
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm