CDQ2A40F-35DZ
Product ID:384012
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2A40F-35DZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 240mm bore size provides strong and reliable linear motion.
  • 3Standard 35mm stroke for precise and consistent operation.
  • 4Built-in one-touch fittings for quick and easy installation.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2A40F-35DZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Port Thread Type
Built-in One-touch Fittings
Bore Size
Bore Size 40 mm