CDQ2A40R-20DMZ
Product ID:393030
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40R-20DMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size provides optimal force for medium-duty applications.
  • 3NBR (Nitrile Rubber) seals ensure water resistance and durability.
  • 4Standard 20mm stroke suitable for precise linear motion tasks.
  • 5Male rod end thread allows easy and secure mounting.
Product Details
CDQ2A40R-20DMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Water Resistant Cylinders
NBR Seal (Nitrile Rubber)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm