CDQ2A40R-30DMZ-M9BAL
Product ID:384350
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40R-30DMZ-M9BAL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise positioning and compatibility with magnetic sensors.
  • 240mm bore size and 30mm stroke for optimal force and movement in compact applications.
  • 3NBR (Nitrile Rubber) seals ensure durability and resistance to oils and chemicals.
  • 5Versatile mounting options with both ends tapped style for flexible installation.
Product Details
CDQ2A40R-30DMZ-M9BAL
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Water Resistant Cylinders
NBR Seal (Nitrile Rubber)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm