CDQ2A40TF-175DCZ-M9PM
Product ID:392416
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40TF-175DCZ-M9PM
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 2Double-acting action ensures reliable forward and return strokes.
  • 340mm bore size and 175mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and integration.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible installation options.
Product Details
CDQ2A40TF-175DCZ-M9PM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 175 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 40 mm