CDQ2A40TF-35DZ-M9PWSDPC
Product ID:392695
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40TF-35DZ-M9PWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 35mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Pre-wired auto switch (M9PWSDPC) with 2-color indicator for easy installation and monitoring.
  • 4Dual-port design (G thread) for efficient pneumatic operation.
  • 5Solid-state auto switch with PNP output for compatibility with modern control systems.
Product Details
CDQ2A40TF-35DZ-M9PWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 40 mm