CDQ2A40TF-5DCMZ
Product ID:384576
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40TF-5DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 240mm bore size provides strong and precise linear motion.
  • 3Standard 5mm stroke for compact and precise applications.
  • 4G port thread ensures secure and leak-free air connections.
  • 5Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and mounting flexibility.
Product Details
CDQ2A40TF-5DCMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 40 mm