CDQ2A40TN-100DZ-M9BWL
Product ID:384330
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40TN-100DZ-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 2NPT port threads ensure secure and leak-free air connections.
  • 32-color solid-state auto switch with 3m lead wire for versatile installation.
  • 4Standard 100mm stroke with both ends tapped for flexible mounting options.
  • 5Durable construction with 4-side auto switch mounting grooves for stability.
Product Details
CDQ2A40TN-100DZ-M9BWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm