CDQ2A40TN-20DZ-M9PSDPC
Product ID:392823
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40TN-20DZ-M9PSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2NPT port threads ensure secure and leak-free air connections.
  • 3Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for easy integration.
  • 4Compact 20 mm stroke design suitable for limited-space applications.
  • 5Pre-wired with a 0.5m lead and supports DC 5V, 12V, and 24V power.
Product Details
CDQ2A40TN-20DZ-M9PSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm