CDQ2A40TN-250DCMZ-M9B
Product ID:392595
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40TN-250DCMZ-M9B
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 3NPT port thread type provides secure and leak-free connections.
  • 4Rubber bumper cushioning for smooth and quiet cylinder operation.
  • 5Solid-state auto switch with indicator light for reliable feedback and easy monitoring.
Product Details
CDQ2A40TN-250DCMZ-M9B
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 250 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm