CDQ2A40TN-35DCZ
Product ID:384069
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2A40TN-35DCZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 2NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 340mm bore size provides strong and reliable linear motion.
  • 4Rubber bumper reduces impact noise and extends cylinder life.
  • 5Standard 35mm stroke suitable for a wide range of industrial applications.
Product Details
CDQ2A40TN-35DCZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm