CDQ2A40TN-75DZ-M9PZ
Product ID:392579
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40TN-75DZ-M9PZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 2NPT port threads ensure secure and leak-free connections.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Standard 75mm stroke suitable for a wide range of industrial applications.
  • 5Durable construction with both ends tapped for versatile mounting options.
Product Details
CDQ2A40TN-75DZ-M9PZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm