CDQ2A50-100DCMZ-J79-XC35
Product ID:392656
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A50-100DCMZ-J79-XC35
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 250mm bore size and 100mm standard stroke for robust performance.
  • 3Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for reliable operation and easy monitoring.
  • 5Coil scraper included to protect against dust and debris, ensuring longevity.
Product Details
CDQ2A50-100DCMZ-J79-XC35
Made To Order
With Coil Scraper
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm