CDQ2A50-10DCZ-X271
Product ID:392699
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A50-10DCZ-X271
Key Features
  • 1Built-in magnet (D) for easy sensor mounting and position detection.
  • 250mm bore size provides strong and precise linear motion.
  • 3Standard 10mm stroke suitable for short-range applications.
  • 4Fluoro rubber seals (X271) ensure long-lasting performance in harsh environments.
  • 5Rubber bumper (C) reduces impact noise and vibration during operation.
Product Details
CDQ2A50-10DCZ-X271
Made To Order
Fluoro Rubber Seals
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm