CDQ2A50-10DMZ-M9BVL
Product ID:392417
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A50-10DMZ-M9BVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 250mm bore size with a standard 10mm stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Rod end male thread design for secure and flexible mounting options.
  • 5DC24V compatible auto switch with a 3m lead wire for convenient installation.
Product Details
CDQ2A50-10DMZ-M9BVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm