CDQ2A50-20DFZ
Product ID:393034
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A50-20DFZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 250mm bore size ensures high force output for demanding applications.
  • 3Standard 20mm stroke provides precise linear motion control.
  • 4Both ends tapped style for versatile mounting options.
  • 5With boss in head side for enhanced stability and durability.
Product Details
CDQ2A50-20DFZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Boss In Head Side
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm