CDQ2A50-20TZ-A93L
Product ID:392837
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A50-20TZ-A93L
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 250mm bore size with 20mm standard stroke for robust performance.
  • 3Auto switch with indicator light (DC24V/AC100V) for easy monitoring.
  • 4Single-acting, spring-extend design for reliable return motion.
  • 5Multiple mounting options (both ends tapped) for flexible installation.
Product Details
CDQ2A50-20TZ-A93L
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ50 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Single Acting, Spring Extend
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm