CDQ2A50-37DZ-XB14
Product ID:392711
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A50-37DZ-XB14
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise positioning and sensing applications.
  • 250mm bore size provides strong and reliable linear motion.
  • 337mm stroke length for versatile movement in compact spaces.
  • 4Heat-resistant auto switch (XB14) ensures durability in high-temperature environments.
  • 5Both ends tapped style (A) for flexible mounting options.
Product Details
CDQ2A50-37DZ-XB14
Made To Order
Cylinder With Heat Resistant Auto Switch Φ16 To 63 Only
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm