CDQ2A50-40DFCMZ
Product ID:301042
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A50-40DFCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 250mm bore size provides strong and reliable force output.
  • 3Standard 40mm stroke suitable for a wide range of applications.
  • 4Boss in head side and rubber bumper for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for easy sensor integration.
Product Details
CDQ2A50-40DFCMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Boss In Head Side And Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm