CDQ2A50-40DMZ-M9BWZ-XC89
Product ID:384402
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A50-40DMZ-M9BWZ-XC89
Key Features
  • 1Built-in auto switch with 2-color indicator for easy status monitoring.
  • 250mm bore size and 40mm standard stroke for robust performance.
  • 3Double-acting design ensures efficient bidirectional operation.
  • 44-sided auto switch mounting groove for flexible installation.
  • 5Solid-state auto switch with 5m lead wire and DC24V compatibility.
Product Details
CDQ2A50-40DMZ-M9BWZ-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 50 mm