CDQ2A50-40DZ-X271
Product ID:392619
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A50-40DZ-X271
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise positioning and sensing applications.
  • 250mm bore size provides strong and reliable force output.
  • 3Standard 40mm stroke suitable for various industrial uses.
  • 4Fluoro rubber seals enhance durability and resistance to harsh environments.
  • 5Both ends tapped style for versatile mounting options.
Product Details
CDQ2A50-40DZ-X271
Made To Order
Fluoro Rubber Seals
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm