CDQ2A50-75DC-X271
Product ID:301072
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A50-75DC-X271
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 250mm bore size and 75mm standard stroke for robust performance.
  • 3Fluoro rubber seals ensure long-lasting durability in harsh environments.
  • 4Rubber bumpers for smooth and quiet operation at stroke ends.
  • 5Both ends tapped style for versatile mounting options.
Product Details
CDQ2A50-75DC-X271
Made To Order
Fluoro Rubber Seals
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm