CDQ2A50R-75DZ
Product ID:384547
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A50R-75DZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 250mm bore size provides strong and reliable linear motion.
  • 3NBR seal (nitrile rubber) ensures water resistance and durability.
  • 4Both ends tapped style for versatile mounting options.
  • 5Standard 75mm stroke suitable for a wide range of applications.
Product Details
CDQ2A50R-75DZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Water Resistant Cylinders
NBR Seal (Nitrile Rubber)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm