CDQ2A50TN-10DZ-M9NWVLS
Product ID:384388
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A50TN-10DZ-M9NWVLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2NPT port threads ensure secure and leak-free air connections.
  • 3Solid-state auto switch with 3m lead wire for reliable operation.
  • 4Compact 10mm stroke for precise linear motion control.
  • 5Durable construction with standard rod end female thread for easy installation.
Product Details
CDQ2A50TN-10DZ-M9NWVLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 50 mm