CDQ2A63-10DZ-XC88
Product ID:392535
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A63-10DZ-XC88
Key Features
  • 1Double-acting design for efficient bidirectional operation.
  • 263mm bore size ensures powerful and precise motion control.
  • 3Standard 10mm stroke suitable for compact applications.
  • 4SUS304 stainless steel rod for durability and corrosion resistance.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2A63-10DZ-XC88
ParameterValueParameterValue
Rod Material
SUS304
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 63 mm