CDQ2A63-20DMZ-M9PJL-XB14
Product ID:392817
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A63-20DMZ-M9PJL-XB14
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 363mm bore size and 20mm standard stroke for robust performance in industrial applications.
  • 4Rod end male thread (M) for easy installation and compatibility with various mounting setups.
  • 5Dual-port design with Rc/M thread for flexible pneumatic connections.
Product Details
CDQ2A63-20DMZ-M9PJL-XB14
Made To Order
Cylinder With Heat Resistant Auto Switch Φ16 To 63 Only
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Heat Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm