CDQ2A63-230DCMZ-M9BAL
Product ID:392806
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A63-230DCMZ-M9BAL
Key Features
  • 1Double-acting design for efficient forward and return strokes.
  • 2Built-in magnet for easy integration with auto switches.
  • 3Water-resistant auto switch with 2-color indicator for reliable operation.
  • 463mm bore size and 230mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 5Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation.
Product Details
CDQ2A63-230DCMZ-M9BAL
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm