CDQ2A63-250DCZ-M9NZ
Product ID:384204
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2A63-250DCZ-M9NZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 2Double-acting action ensures efficient operation in both directions.
  • 363mm bore size and 250mm stroke for powerful and precise movement.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for accurate and durable feedback.
  • 5Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation, reducing impact at stroke ends.
Product Details
CDQ2A63-250DCZ-M9NZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 250 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm