CDQ2A63-40DCMZ-P4DWSC
Product ID:392851
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A63-40DCMZ-P4DWSC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 263mm bore size and 40mm standard stroke for powerful and controlled movement.
  • 3Magnetic field-resistant auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 5Pre-wired connector (M12-4 pin) and 0.3m lead wire for quick and easy installation.
Product Details
CDQ2A63-40DCMZ-P4DWSC
Auto Switch
Magnetic Field Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.3m, Apply Voltage :DC24V(DC20~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm