CDQ2A63-40DZ-X271
Product ID:392563
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A63-40DZ-X271
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 263mm bore size provides strong force output for heavy-duty applications.
  • 3Fluoro rubber seals enhance durability and resistance to harsh environments.
  • 4Standard 40mm stroke ensures reliable performance in automation systems.
  • 5Multiple mounting options with tapped ends for flexible installation.
Product Details
CDQ2A63-40DZ-X271
Made To Order
Fluoro Rubber Seals
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm