CDQ2A63-75DMZ-XC2
Product ID:393069
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A63-75DMZ-XC2
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise positioning and sensing applications.
  • 263mm bore size and 75mm standard stroke for robust performance.
  • 3Rod end male thread (M) for secure and versatile mounting options.
  • 4Auto switch mounting groove on multiple sides for easy sensor integration.
  • 5Extended rod end by 10mm (XC2) for customized installation needs.
Product Details
CDQ2A63-75DMZ-XC2
Made To Order
Length of Rod End Extended By 10 mm (Foot Style, Rod Side Flange Only)
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm