CDQ2A63TN-100DZ-M9PSDPC
Product ID:392663
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A63TN-100DZ-M9PSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 3Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for easy integration.
  • 4Standard stroke of 100 mm provides consistent and precise linear motion.
  • 5Durable construction with both ends tapped style for versatile mounting options.
Product Details
CDQ2A63TN-100DZ-M9PSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 63 mm