CDQ2A80-150DCMZ-J79L
Product ID:392599
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A80-150DCMZ-J79L
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 3Rubber bumper cushioning for smooth and quiet cylinder movement.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for reliable feedback and control.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2A80-150DCMZ-J79L
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Bore Size
Bore Size 80 mm