CDQ2A80-150DCMZ-J79SDPC
Product ID:392508
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A80-150DCMZ-J79SDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 3Includes a solid-state auto switch with a pre-wired M12-4 pin connector for easy installation.
  • 4Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2A80-150DCMZ-J79SDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Bore Size
Bore Size 80 mm