CDQ2A80-150DCZ-A73L
Product ID:392585
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A80-150DCZ-A73L
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 380mm bore size and 150mm stroke for robust performance in industrial settings.
  • 4Includes reed auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible installation options.
Product Details
CDQ2A80-150DCZ-A73L
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Bore Size
Bore Size 80 mm